Награђени ученици на конкурсу „Радионица баснописаца“ за 2021.годину

Конкурс “Радионица баснописаца” за 2021.годину је завршен! Са великим задовољством Задужбина „Доситеј Обрадовић“ представља најбоље радове ученика трећег и четвртог разреда основних школа у Србији, а од ове године и у другим земљама у којима ђаци говоре или уче српски језик! Пристигло је више од шест стотина радова у којима су наши најбољи ђаци приказали један хуманији свет кроз међусобне односе животиња и људи, разумевање природе и њених законитости.

И поред тешкоћа изазваних пандемијом, ђаци и њихови учитељи су нас у протекла два месеца свакодневно радовали великим бројем изузетних радова, достојних једног Доситеја!

Жири у саставу: Слободан Станишић, председник и чланови Марија Бишоф, Љубица Бељански, Сузана Поњавић и Предраг Тодоровић, имао је тежак задатак да од великог броја изузетних радова одабере најбоље.

Ове године, титулу најбољих баснописаца понели су следећи ученици:

I НАЈБОЉИ ЛИТЕРАРНИ РАД

Прва награда

  • Пријатељи се у невољи познају, Теодора Крстић, III3, “Светозар Милетић”, Земун, учитељица Гордана Гајић

Друга награда

  • Брижна ласта,Теодора Симић, IV 1, “Светозар Марковић”, Лапово, учитељица Данијела Ивковић Мујковић

Трећа награда

  • Браон и црнa овца, Јована Анџић и Аника Богуновић, III3, “Јован Дучић”, Нови Београд, учитељица Ивана Ђурић

Похвале

  • Лажна пророчица сова, Милица Попадић, IV 1, „Јован Јовановић Змај“, Мартинци, учитељица Зорица Јефтић
  • Пас луталица, Филип Живић, III2, “Љупче Шпанац”, Бела Паланка, учитељица Биљана Митић
  • Лисичина дружина, Хана Миловановић, IV1, „Вук Караџић“, Липе, учитељица Слађана Цветковић
  • Одељење III2, “Ловћенски партизански одред”, Цетиње, Црна Гора, учитељица Перса Радишић

II НАЈБОЉИ ЛИКОВНИ РАД

Прва награда

  • Лисица и гавран, Маша Перчић,III2, “Никола Тесла”, Нови Сад, учитељица Мирјана Зубовић

Друга награда

  • Два јарца, Мајда Оклобџија, III 1, “Јован Јовановић Змај”, Зрењанин, учитељица Марија Вујовић
  • Лисица и гавран, Илија Станић, III1, “Радоје Домановић”, Нови Београд, учитељица Драгица Врвић

Трећа награда

  • Уплакани јелен, Анђелка Цветковић, “Стари град”, Ужице, учитељица Косана Јешић
  • Лисица и зечеви, Ксенија Јоксимовић, Маринковић Хелена, IV 2, “Живко Љујић”, Нова Варош, учитељица Олга Мандић
  • Корњача и орао, Анђела Којовић, Кристијан Марковић, Немања Марковић, Милорад Васић и Данило Мандић, 3. и 4. разред,”Дражевац”, Дражевац, ИО Пољане, Игор Дамњановић

Похвале

  • Лисица и гавран, Вук Ђумић, III 1, “Јован Јовановић Змај”, Зрењанин, учитељица Марија Вујовић
  • Пас и његова сенка, Нера Стојановић, III1, “Младост”, Нови Београд, учитељица Жељка Ранисављевић
  • Цврчак и мрав, Ана Поважан, IV 1, “Сава Шумановић”, Ердевик, Сања Радивојевић
  • Магарац и лав, Јана Заборски, IV 1, “Сава Шумановић”, Ердевик, Сања Радивојевић

III ТЕКСТ И ИЛУСТРАЦИЈА

Прва награда

  • Две веверице и сврака, Михаило Несторовић, III3, “Душко Радовић”, Нови Београд, учитељица Јована Микић Плавша

Друга награда

  • Глад очију нема, Катарина Миленковић и Јанко Милосављевић, III1, “Јован Јовановић Змај”, Крушевац, учитељица Славенка Миладиновић

Трећа награда

  • Ајкула и ловци, Марко Петровић, Луна Марковић и Алексеј Радовановић, III, “Црњански” Јагодина, учитељица Јелена Гајић

Похвале

  • Врабац, миш и мачак, Маша Драшковић, III2, “Ловћенски партизански одред“, Цетиње, Црна Гора, учитељица Перса Радишић
  • Камелеон и гуштер, Маша Божовић и Сташа Видић, IV 3, “21.октобар”, Крагујевац, учитељица Вијолета Мартаћ
  • Пчела и оса, Вељко Димитријевић, III1, “Вера Радосављевић”, Неготин, учитељица Гордана Миладиновић

IV ПРИЧЕ У СЛИКАМА-СТРИП

Прва награда

  • Корњача и мрави, Алекса Марковић и Ђорђе Смиљковић, IV, “Милић Ракић Мирко”, Прокупље, Доње Кординце, учитељица Јелена Бабић

Друга награда

  • Медвед и пчеле, Уна Јовановић, III3, “Вук Караџић”, Крушевац, учитељица Гордана Стевановић

Трећа награда

  • Лисица и гавран, Лука Ћосић, III4, “Мића Станојловић”, Драгиње, Коцељева, учитељица Слободанка Илић

V КОЛЕКЦИЈЕ ЛИКОВНИХ РАДОВА

Прва награда

  • Одељење IV3, “Никола Тесла”, Београд, учитељица Даница Милеуснић

Друга награда

  • Одељење IV2, “Јован Јовановић Змај”, Зрењанин, учитељица Радмила Комленић

Трећа награда

  • Одељење IV1, “Коста Абрашевић” Ресник, Београд, учитељица Снежана Бојковић

Специјална награда за ликовни израз

  • “САВА онлајн школа српског језика, традиције и културе”, Београд, учитељица Слађана Лукић Бундало

VI НАЈБОЉЕ КЊИГЕ БАСАНА

Прва награда

  • Градски и сеоски зец, Вукашин Арсенијевић, Јован Живојиновић и Сара Радовановић, Ирина Којић, Јована Мијаиловић и Марија Мацура,III5 и IV 5, “Миле Дубљевић” “Лајковац, ИО Пепељевац, учитељице Гордана Станојевић и Катарина Марковић

Друга награда

  • Лисица и кокошке,Ђорђе Чеперковић, Софија Томашевић, Богдан Радаковић, III1, “Чибуковачки партизани”, Краљево, учитељица Славица Јанковић
  • Амбициозни миш, Теодора Трбовић, III1, “Доситеј Обрадовић” Смедерево, учитељица Љиљана Вранковић

Трећа награда

  • Басне из мог дворишта, Николина Томић,III 1 “Херој Света Младеновић”,Сараорци, Смедерево , учитељица Горица Матић

  • Радионица баснописаца-триптих, Александар Бошњаковић, Димитријевић Анђела, Жмурић Андрија, Младен Милутиновић, Пршић Немања, Рњаковић Ђорђе, Милица Трајковић, Стевановић Милош, IV 1, “Милорад Мића Марковић”, Мала Иванча, учитељица Слађана Миловановић
  • Пси у мачјој кожи, Ивона Јовић, III2, “Доситеј Обрадовић”, Смедерево, учитељица Стојадинка Добрић.

VII НОВА ЛИТЕРАРНА ФОРМА БАСНЕ

Прва награда

  • Ној и паунице, Андреј Вукашиновић, Лазар Перић и Урош Савковић” IV5, “Миле Дубљевић” Лајковац, ИО Пепељевац Гордана Станојевић

Друга награда

  • Свиња и гавран, Хелена Орлић, III4, “Данило Киш”, Београд, учитељ Немања Миладиновић

Трећа награда

  • Лос и пас, Маша Ћировић, “САВА онлајн школа српског језика”, Канада, учитељица Слађана Лукић Бундало
  • Мићина прича, Елена Калинић, IV 3, “Бошко Палковљевић Пинки, Сремска Митровица, учитељица Зденка Госповић

Похвале

  • Миш и слон, Марија Бискуповић, III5, “Павле Ровински”, Подгорица, Црна Гора, учитељица Марија Ивановић
  • Хвалисава рода, Петра Главаш, IV 2, “Владислав Рибникар”, Београд, учитељица Аница Петковић
  • Лења рода, Лука Благојевић и Андрија Стаменковић, IV 1, “Јован Аранђеловић”, Црвена Река, учитељица Љиљана Пејчић

Захваљујемо се вредним ђацима и њиховим учитељима који су учествовали на традиционалном конкурсу “Радионица баснописаца” који Задужбина “Доситеј Обрадовић” са великм радошћу организује већ тринаест година.

 

Задужбина се од свег срца захваљује деци и учитељима који су у овим необичним временима својим радовима, на креативан и и маштовит начин, осмислили своје слободно време и учествовали на нашем конкурсу.