Округли сто „Одговор(и) на питања: Шта је просвећеност и шта значи просвећивати (данас)?”

У четвртак, 26. септембра 2024. године  у Доситејевом дому, у оквиру програма међународне манифестације Дани европске баштине, одржан је Округли сто  „Одговор(и) на питања: Шта је просвећеност и шта значи просвећивати (данас)?”.

Округли сто је организован поводом обележавања неколико важних јубилеја – 300 година од рођења Имануела Канта, 240 година од чувене полемике која се у Европи водила око појма просвећености и објављивања тзв. манифеста просветитељства Beantwortung der Frage: Was heisst Aufklärung? Такође, дела Доситеја Обрадовића Писмо Харалампију, Живот и прикљученија и Совјети здраваго разума објављена су истовремено када се у Западној Европи водила поменута полемика, и у његовим главним идејама се огледала епоха.

Учесници Округлог стола били су проф. др Ива Драшкић Вићановић, декан Филолошког факултета Универзитета у Београду, проф. др Ирина Деретић, Филозофски факултет Универзитета у Београду,  проф. др Ненад Николић Филолошки факултет Универзитета у Београду и доц. др Драгана Грбић, Институт за славистику Универзитета у Келну.

Били су најављени и проф. др Милан Ћирковић, Астрономска опсерваторија, Београд и Институт за будућност човечанства Универзитета у Оксфорду, др Предраг Крстић, виши научни сарадник Института за филозофију и друштвену теорију, који због спречености нису присуствовали Округлом столу, али су своје излагања упутили присутнима писменим путем.

Проблеми савременог друштва  се такође могу проучавати и у оквирима Кантове недоумице „да ли данас живимо у просвећеном добу (… или) у добу просвећености“?, а велику пажњу присутних привукла је и дискусија поводом књиге Стивена Пинкера Просвећени свет (Enlightenment now), која је по објављивању у Америци и у Европи изазвала бројне полемике.

Концепт Округлог стола осмислила је  др Драгана Грбић, која је била и модератор скупа.

Галерија