Задужбина “Доситеј Обрадовић” основана је 17. септембра 2004. године у Вршцу, на иницијативу “Хемофарм концерна”, као утемељивача, и оснивача: Фондације “Хемофарм”, Матице српске из Новог Сада, Института за књижевност и уметност и Културно-просветне заједнице Србије. Tом приликом одржана је Скупштина Задужбине и потписан је Уговор о оснивању. Решењем Министарства културе и медија Републике Србије о оснивању и упису у Регистар фондација, фондова и задужбина, од 21. октобра 2004. године, Задужбина „Доситеј Обрадовић“ је и званично почела са радом.
Основ за стварање ове Задужбине нашао се у заштити куће у којој је рођен Доситеј Обрадовић, а коју је од приватних власника откупио „Хемофарм концерн“.
Имајући у виду изузетан значај Доситејевог дела за писменост и културу Срба новијег доба, али и утицај на стварање модерних националних институција после Првог српског устанка, оцењено је да кућа треба да остане заштићена као музеј, да постане живо дело и обележје националне баштине.
Кућа је 2007, 2012. и 2020. године реновирана, обновљена и претворена у спомен-кућу, музеј, с циљем да окупља све посленике културе и писмености, а посебно младе који ће ширити знања и видике, који ће развијати себе, али и идеју мултикултуралног дијалога у циљу добре сарадње народа и ширине разумевања. Управо то је и био циљ „Хемофарма“ – да кућу сачува од заборава и нестајања, да обезбеди да она траје у корист свеколиког српског народа, да се на њеном прагу чују звонки младалачки гласови, српски језик, али и румунски и остали језици, јер је Доситеј Обрадовић, као најобразованији Србин свог доба који је утемељио савремену писменост и књижевност, своје дело углавном посветио младима.
На основу значаја програма, манифестација, учесника које окупља, Задужбина је према Закону о изменама и допунама закона о култури (“Сл. гласник РС”, бр. 6/2020) дефинисана као кућа од посебног значаја. У члану 21а овог закона стоји:
„Сходно члану 6. тачка 13. овог закона, Српска академија наука и уметности, Матица српска, Српска књижевна задруга, Културно-просветна заједница Србије, као и Задужбина Илије Коларца, Вукова задужбина и Задужбина Доситеј Обрадовић уживају посебну бригу”.
После вишегодишњих настојања да се Доситејев дан уведе у школски програм, Министарство просвете, науке и технолошког развоја је 2021. године, усвајајући нови Календар за школски 2021/22 годину, дефинисало је да се „10. април обележава као дан сећања на Доситеја Обрадовића, великог просветитеља и првог српског министра просвете.“ Одлука је донета на основу члана 28. став 6 Закона о основама система образовања и васпитања, усвојеном 2020. године.
Циљеви Задужбине, засновани на темељима наше традиције и културе и на потреби да ширимо видике и повезујемо се са светом, су:
Управни одбор Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и потписници предлажу да се 10. април установи као ДОСИТЕЈЕВ ДАН. (По старом календару Доситеј је умро 28. марта 1811.)
О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е
Доситеј је јединствена личност српске културе. За њега се каже да је „једна од најлепших и најразвијенијих личности које је цела наша раса дала“, уз то личност европског ранга по утицају на српски народ и на околне народе (Румуни, Бугари, Хрвати, Словенци), као и по одјеку у славистици и по преводима његових дела на европске језике. У њему је виђено оличење европског хуманизма.
Подршком Карађорђевом устанку (песма „Востани Сербије“), ставио се у службу ослобођења и васкрса српске државне самосталности, радећи по доласку у Србију (1807) на оснивању просветних установа (Велика школа-1808, Богословија-1810), учествујући у дипломатским пословима и утемељењу правног поретка устаничке Србије.
Уз снажну тежњу ка напретку, незастариве су вредности његовог деловања и његових порука: љубав према истини, борба против заблуда и незнања, а за слободу ума и мисли.
Веровао је у свој народ, који је кретао путем просвете и науке. Имао је јасну свест о етничкој и језичкој целини српског народа без обзира на верске разлике.
Био је први у српском народу заговорник и бранилац грађанске одговорности личности и њене грађанске слободе.
За Доситеја је написано да је „новатор и иницијатор какви се ретко виђају, један од оних људи који стварају епоху и остају као путовође целога једнога народа“, „појава епохалног значаја“ , „творац сувремене народне просвете српске“.
Међу личностима од 18. века до данас Доситеј се најинтензивније обраћа свом народу где год га има, мислећи непрестано на његов напредак и на његово укључивање у модерне токове просвете и науке, истицао је да „лежи и да ће лежати у ропству народ којега срце не зна за национални понос“.
Већ за живота његово име је српском народу било свето, а нове генерације су га поставиле уз Светог Саву и Вука.
Установљење ДОСИТЕЈЕВОГ ДАНА на национално-државном нивоу била би симболичка потврда непролазне вредности Доситејевог дела и његових порука. Несумњиво би се тиме појачало и интересовање за његово дело, али изнад свега – за укључивање његових идеја у бригу за васпитање, толеранцију, подршку науци, бригу за просвету и културу.
ДОСИТЕЈЕВ ДАН би симболизовао и подстицао непрекидну борбу за унапређење културе нашег доба, потврђујући колико је Доситеј, наш учитељ, у библијском смислу речи.
ДОСИТЕЈЕВ ДАН треба да нас опомиње, пре свега на његову заветну поруку: да само деловање на истини и здравом разуму, у интересу добра заједнице, оправдава јединку као друштвено биће. У новије доба српске историје ми немамо значајнијег ни утицајнијег проповедника пожељних вредности (добро, доброчинство, љубав, трпељивост, пријатељство, сарадња) ни критичара наших слабости и слабости људског рода кроз историју.
ДОСИТЕЈЕВИМ ДАНОМ, парњаком Дану Светог Саве и Вуковом сабору, употпунило би се и оснажило јединство српске културне историје од стварања српске државе до данас: то би био дан делатника који је за ново доба српске културе био оно што је Св. Сава био за старо доба, а Вук Караџић за њен национални смер.
У Београду, 11. априла 2016. године
Адреса
Краља Милана бр. 2, Објекат Ц, II спрат
(улаз из дворишта), Београд, Србија
Телефони/факс
+381 11 457 65 19, +381 11 457 65 20
© Задужбина Доситеј Обрадовић | Сва права задржана