Oтварање изложбе “Сазвежђе Доситеј”

У уторак, 10. децембра 2024. године у Дому Војске Србије отворена је изложба „Сазвежђе Доситеј“ којом је  Задужбина „Доситеј Обрадовић“ на свечан начин обележила јубилеј – двадесет година рада и бављења делом Доситеја Обрадовића.

Након химне Републике Србије „Боже правде“ коју су извели чланови Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“ присутнима се обратила Мирјана Драгаш, управник Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и говорила о значају ове изложбе, која има задатак да опише Доситејев пут, кроз земље просвећене Европе и прикаже утицаје људи из културе са којима се сретао. Све то је сабрао и обликовао у 12 сазвежђа Александар Станојловић, уз стручну помоћ Браниславе Јордановић и рецензентску реч Душана Иванића.

Од Банатског до Хоповског, а затим Далматинско, Грчко, Бечко, Немачко, Руско, Лондонско, Тршћанско – све до Београда и његовог сазвежђа. Ту су дата имена најзначајнијих људи са којима се Доситеј сретао, од којих и са којима  је учио и радио, људима који су му уливали сазнање и веру да народи морају имати добре и јаке државе, развијене школе, штампане књиге које шире знања и видике. На свом европском путу дугом 40 година, Доситеј је научио 10 језика, упознао се са различитим верама и културама, био очаран идејом европског просветитељства и рационализма и све је то желео да подари свом роду..

Након госпође Драгаш, присутнима се обратио и господин Никола Селаковић, министар културе Републике Србије, које је о изложби рекао:  „Изложба пред нама проткана је снагом Доситејевог просветитељског пута и добар је пример како да чувамо наше наслеђе и да га преносимо будућим генарацијама. Доситеј нас је задужио много. Доситеј је мислио да заслужује Србе као народ ком је припадао, народ који је волео и просвећивао и  ми морамо много више њиме да се бавимо него што смо то чинили до сада“.

Мирјана Драгаш је додала још и да је Задужбина организовала изложбу „Сазвежђе Доситеј“ како  би се Доситејеве идеје о значају школе, васпитања, љубави, толеранције и приближиле савременомом друштву, а посебно младима, да сликовито, на сажет начин покаже  да је кроз читаво ово време Доситеј ту, међу нама, и да се његовим порукама враћамо јер су свевремене.

На изложби су представљена дела велике уметничке вредности посвећена Доситеју, а која се чувају у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“, Народном музеју у Београду, Матици српској, Галерији Матице српске из Новог Садa, у Београдском универзитету, али и она која су део савременог стваралаштва Задужбине „Доситеј Обрадовић. Куриозитет ове изложбе је да се на овој изложби могу видети  два дела са Београдског универзитета која се први пут јавно излажу: „Освећење Велике школе“ Боривоја К. Раденковића из 1920. године и „Портрет Доситеја Обрадовића“ Уроша Предића из 1923. године.

Сјају и значају ове изложбе допринели су сви чланови ауторског тима – Драгана Михаиловић и Светлана Пуцаревић из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, Елиана Гавриловић из Музеја Вука и Доситеја, Јелена Веселинов из Матице српске, Снежана Мишић и Данило Медаковић из Галерије Матице српске и Маја Маринковић са Београдског  универзитета, као и Марија Вучетић и Вероника Станић из Задужбине „Доситеј Обрадовић“.

Велику захвалност Задужбина „Доситеј Обрадовић“ дугује тиму Дому војске Републике Србије, а нарочито Драгани Марковић и Јелени Кнежевић, због којих је ова изложба у Великој галерији Дома Војске изузетан културни догађај.

Након извођења свечане песме „Востани Сербие“ која је већ двадесет година химна Задужбине, посетиоци су имали прилику да се кроз експонате ове изложбе упознају са сазвежђима живота Доситеја Обрадовића.