Награде најбољим баснописцима за 2022. годину

  • Уручење награда
  • Награђени ученици
  • Награђени ментори

У петак, 17. јуна, у предивном амбијенту Зоолошког врта у Београду, Задужбина „Доситеј Обрадовић“ окупила је најбоље баснописце из више од 60 места из Србије. И ове године је „Радионица баснописаца“ имала међународни карактер, јер су своје радове послала и деца из Црне Горе, Аустралије, Новог Зеланда, САД, Грчке, Данске, Немачке, Холандије и Канаде.

Мирјана Драгаш, управник Задужбине, поздравила је најбоље баснописце и њихове менторе, пожелевши да се оваква дружења наставе и у будућности.

Пре саме доделе награда, позориште „Талија“ извело је представу „Тајна бакиног таванчета“, коју су сви присутни испратили са великим одушевљењем.

Жири у саставу: Слободан Станишић, књижевник и дечији писац, Љубица Бељански- Ристић, драмски педагог, Сузана Поњавић председник удружења „Пријатељи деце Општине Нови Београд“  и Предраг Тодоровић, академски сликар, имао је тежак задатак да од великог броја изузетних радова одабере најбоље.

Награде су разврстане у следеће категорије: најбољи литерарни рад,  најбољи ликовни рад, најбољи текст са ислустрацијом, најбољи стрип, награда за иновативни приступ басни и апсолутни шампион.

Ове године по први пут, за креативни допринос „Радионици баснописаца" Задужбина „Доситеј Обрадовић“ наградила је  и вредне наставнике и менторе, који су допринели да се квалитет самог конкурса подигне на још виши ниво.

Весели програм водила је Марија Вучетић.

Захваљујемо се позоришту „Талија“ и Зоолошком врту у Београду, нашим драгим сарадницима, који су омогућили да овај догађај буде сјајна завршница традиционалног  конкурса „Радионица баснописаца“.

Ове године, титулу најбољих баснописаца понели су следећи ученици:

I АПСОЛУТНИ ШАМПИОН

Басне, Адам Радовановић, Лена Магдић, Софоклис Димопоулос, Саша Лисек, III, "Милош Црњански", Јагодина, учитељица Александра Филиповић

II  НАГРАДА ЗА ИНОВАЦИЈУ

Свитац,  Андреј Тасић, Ивана Вукосављевић, Теодор Милићевић, Марија Вујовић, IV, "Милош Црњански", Јагодина, учитељица Јелена Гајић

III НАЈБОЉИ ЛИТЕРАРНИ РАД

Прва награда

Бела гуска и Бела кокошка, Дарија Ћосић, III1,  "Илија Бирчанин" Београд  

Друга награда

Мали лисац Мишко,  Неда Пајић, III4, "Никола Тесла" Београд,  учитељица Јелена Милановић, Александра Дракулић, библиотекар

Трећа награда

Вукова женидба, Матија Николић, Павле Илић, IV5, "Милић Ракић Мирко", Прокупље, ИО Микуловац, учитељица Јасмина Шајкић

Вук који једе шишаркe, Стефанија Георгијаду, Грчка, „Сава“ онлајн школа српског језика, културе и традиције", учитељица  Слађана Лукић Бундало

Похвале

Опаки мрав, Кадир Прељевић III5 "Рифат Бурџовић Тршо" Нови Пазар, учитељица Невенка Раденковић  

Шумска збрка, Ахмед Бешировић, III4 "Рифат Бурџовић Тршо" Нови Пазар, учитељица  Алмаса Дупљак 

Била једном једна...гусеница, Ирена Влачина, IV6, "Никола Тесла" Београд, учитељица Соња Ђорђевић, 
Александра Дракулић  библиотекар

IV НАЈБОЉИ ЛИКОВНИ РАД

Прва награда

Лисица и рода, Стефан Радовић III1 ,"Никола Тесла" Београд , учитељица  Милена Пјевић,
Александра Дракулић библиотекар

Друга награда

Лисица и рода, Уна Милешик, Андреј Савић, Ана Павловић, Андреа Вукмир IV5 "Трива Витасовић Лебарник" Лаћарак, учитељица Мирјана Крсманановић
Мирнић

Трећа награда

Лисица и гавран, Ивана Панић и Матија Ралетић IV5 , "Прота Матеја Ненадовић" Бранковина,
ИО Јошева, учитељица Јованка Станковић 

Похвале

Лисица и зец,  Дајана Ђукић, III1, "Доситеј Обрадовић" Сомбор, учитељица Ирена Шестак

Цврчак и мрав, III5 и IV5 "Прота Матеја Ненадовић" Бранковина, ИО Јошева,  учитељице Љиљана Пајић и
Јованка Станковић 

Ветар и сунце,  Илија Станић, IV1, "Радоје Домановић" Београд, учитељица Драгица Врвић

V ТЕКСТ И ИЛУСТРАЦИЈА

Прва награда

Зец, кукавица и рибица, Даница Бакић IV3,  "Мајка Југовића",  Земун,  учитељица Лидија Маринковић 

Друга награда

Шума Доброшума,  Магдалена Арсић,  III4 "Вук Караџић", Сремчица,   учитељица Славица Стекић

Трећа награда

Овчија фирма,  Јана Ђурић, Јана Мацура, Стефан Јаковљевић, Страхиња Матић III5,  "Миле Дубљевић" Лајковац, ИО Пепељевац,  учитељица Гордана Станојевић 

Похвале

Сивко и вучко, Лена Миљуш IV3,  "Мајка Југовића" Земун, учитељица Лидија Маринковић 

Две ласте  Хана Марковић IV1 "Дринка Павловић" Куршумлија учитељица Лидија Миладиновић 

Ласта и мишеви Калина Ђокић и Ана Пилиповић IV3 "Мајка Југовића" Земун, учитељица Лидија Маринковић 

VI ПРИЧЕ У СЛИКАМА-СТРИП

Прва награда

Трут и пчеле, Лазар Брадрић III5, Вук Вукашиновић III5, Лена Савковић III5, Вукашин Арсенијевић IV5, Јован Живојиновић IV5, Сара Радовановић IV5,  "Миле Дубљевић" Лајковац, ИО Пепељевац,
учитељицe Гордана Станојевић и
Катарина Марковић

Друга награда

Медвед и пчеле, Алексеј Радовановић, Луна Марковић, Марко Петровић, Тамара Тимотијевић, IV, "Милош Црњански" Јагодина, учитељица Јелена Гајић

Трећа награда

Лисица и гуска, Матеја Игњатовић, III1, "Радојка Лакић" Београд, учитељица Снежана Алексић

Корњача и зец, Ива Глибетић, IV2, "Богосав Јанковић", Кремна, ИО Мокра Гора, учитељица Мира Богдановић.

Похвале

Зечја журка, Уна Јовановић, IV3, ОШ "Вук Караџић" Крушевац, учитељица  Гордана Стевановић

Пас и његова сенка, Адриен Бездан, IV, ОШ "Мора Карољ", Сајан, учитељица Јелена Кнежевић

Лија и јеж, Лена Карабашевић и Јована Глашевић, IV1, ОШ "Петар Радовановић", Злот, учитељица Светомирка Косјер Жоњић.

Ове године по први пут, за креативни допринос „Радионици баснописаца" Задужбина „Доситеј Обрадовић“ наградила је  и вредне наставнике и менторе, који су допринели да се квалитет самог конкурса подигне на још виши ниво:

Љиљану Марковић, ОШ „Јован Поповић", Кикинда

 Маријану Поповић      ОШ, „Иван Горан Ковачић", Београд

 Славенку Миладиновић, ОШ „Јован Јовановић Змај", Крушевац

 Гордану Стевановић, ОШ „Вук Караџић", Крушевац

 Слађану Лукић Бундало, „САВА онлајн школа српског језика“, Београд

 Александру Дракулић, ОШ „Никола Тесла“, Београд

 Светомирку Косјер Жоњић, ОШ „Петар Радовановић“, Злот

 Душицу Беркењечевић, ОШ „Петар Радовановић“, Злот

 Драгану Кикић ОШ „Краљ Александар Карађорђевић“, Прњавор, издвојено одељење Петковица

 Светлана Савић, ОШ „Дринка Павловић“, Куршумлија

Снежана Алексић, ОШ „Радојка Лакић“, Београд

Татјана Арсенијевић Ђорђевић,  ОШ „Радојка Лакић“, Београд

 Љиљана Мраковић Јовић, ОШ  „Радојка Лакић“, Београд

 Радмила Дудић, ОШ „Милош Црњански“, Жабаљ