Најлепше приче из отаџбине

У Задужбини „Доситеј Обрадовић“ и Конаку кнегињe Љубице 23. децембра 2017. године реализован је пројекат „Најлепше приче из отаџбине“. Програм је био намењен наставницима који изводе наставу на српском језику у иностранству, као програм подршке у јачању капацитета и професионалних компетенција у раду са децом која су се определила за тај вид наставе.

Циљ програма је био стручно усавршавање наставника у области употребе, учења, чувања и неговања српског језика и ћириличког писма, српског културног, етничког, језичког и верског идентитета код ученика опредељених за наставу на српском језику у допунским школама у иностранству.

Задужбина је утврдила програм рада са следећим садржајем:

  • „Слово о Доситеју Обрадовићу“, излагање професора Душана Иванића,
  • „Дигитализација културног наслеђа-нови модели наставних средстава“, презентација др Дејана Масликовића,
  • „Протина кућа, најстарија школа у Србији“- примери добре праксе реализације наставе српског језика, верске наставе и народне традиције“ у извођењу Александра Јовановића, директора основне школе у Чумићу
  • „У сусрет 150 годишњици ослобођења Београда од турске власти-Београд Михаилов град“, пример интегративног часа у извођењу Зденке Миливојевић, учитеља из ОШ „Митрополит Михаило“ Сокобања.

Лепоти и садржајности програма допринело је културно-уметнички програм друштва српског-грчког пријатељства „Ирида“ из Сремске Митровице, који извео сплет традиционалних српских и грчких песама. Значајну подршку програму је дао Конак кнегиње Љубице који је организовао за наставнике обилазак простора Конака као и презентацију уметничких радионица за децу и младе на тему уметности, традиције, историје и археологије.

Техничку подршку пружио је Рачунарски центар Електротехничког факултета у Београду који је омогућио пренос програма путем видео линка за све заинтересоване који нису могли да присуствују. Подршку програму дала је и информативна служба Српске православне Цркве.

У програму су учествовали наставници допунске наставе на српском језику из Вићенце, Штутгарта, Берлина, Берна, Атине и Солуна а видео линком је програм праћен из свих осталих земаља где је развијена српска дијаспора. Велико интересовање за праћење преноса програма било је од стране Срба који живе у раде у Грчкој у градовима Солуну, Атини и Лариси. Програму су присуствовали и наставници из Културно просветног друштва „Просвјета“ из Аустрије.

Програм је укупно трајао шест сати и реализацијом као и садржајем били су задовољни учесници и организатори. Аутор и руководилац програма била је Снежана Павловић, члан Управног одбора Задужбине, а пројекат је подржала Управа за сарадњу с дијапором и Србима у региону.

Галерија