Округли сто „Српски језик данас“

Поводом Међународног дана матерњег језика, 21. фебруара, у Доситејевом дому је одржан округли сто под називом Српски језик данас. У раду овог скупа учествовали су: министар културе и информисања Владан Вукосављевић, проф. др Срето Танасић, професор емеритус Славко Гордић, академик проф. др Слободан Реметић, проф.др Милош Ковачевић, проф. др Јелица Стојановић, проф. др Рајна Драгићевић, проф. др Вељко Брборић, проф. др Александар Милановић, проф. др Војислав Јелић, др Душко Бабић и др Драган Хамовић.

Учесници округлог стола, којим је руководио професор Срето Танасић, говорили су о угрожености српског језика и ћирилице, његовом статусу у Црној Гори, односу медија према језику. Мишљење професора је, да је признавање босанског и црногорског језика једна од последица раскорака између државе и струке. Изнети су неки, како су их назвали „шокантни примери“ где се излази у сусрет захтевима као што је увођење лектората за хрватски језик, признавање дипломе црногорског језика.

Посебно је изражено задовољство што после много времена за истим столом седе „струка и држава“, јер држава нема увек слуха за глас струке, што је резултирало низом неповољних последица за српски језик.

Министар Вукосављевић је нагласио да је борба и брига за матерњи језик императив сваког друштва и да то мора бити задатак министарстава просвете и културе независно од тога ко је министар.

Професор Танасић је, у име Одбора за стандаризацију српског језика САНУ, нагласио да је неопходно повећати број часова српског језика у школама и увести српски језик као обавезан предмет на свим факултетима, али и обновити лекторате српског језика у иностранству. Са председником одбора САНУ, сагласио се и министар Вукосављевић и додао да би у оквиру истог предмета требало изучавати и историју српске културе. Вукосављевић је изразио задовољство акцијом „Негујмо српски језик“која се спроводи већ трећу годину, а има за циљ очување и развијање српског језика и језичке културе као и неговање ћириличног писма. Министар је нагласио да је нестајање српских лектората у свету забрињавајуће и најавио да Министрство културе и Министарство просвете имају низ акција које ће обновити наше лекторате у свету.

На скупу је приказан видео снимак који су припремили ученици и проф. Милана Ракић из Допунске школе на српском језику из Берлина, који илуструје како се српски језик и српска књижевност негују далеко од домовине и како се име и дело Доситеја Обрадовића преноси на млађе генерације деце у дијаспори уз усвајање нових наставних садржаја. 

Излагања учесника овог округлог стола биће штампана у посебној публикацији.

Галерија