Посета Чакову и Темишвару

У организацији Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и Правног Факултета Универзитета У Београду, група са преко 50 професора Правног факултета, на челу са деканом проф. др Симом Аврамовићем, посетила је 15. новембра ове године родну кућу Доситеја Обрадовића у Чакову и културно- историјске споменике српске заједнице у Темишвару.

У Чакову су госте дочекали амбасадор Републике Србије у Румунији, господин Бранко Бранковић, генерални конзул Републике Србије у Темишвару, господин Лазар Манојловић, представници Савеза Срба у Румунији, на челу са председником Огњеном Крстић. Гости са Правног факултета су положили ловоров венац на родну кућу Доситеја Обрадовића, обишли поставку у спомен музеју, а у реновираном дворишту родне куће о Доситеју Обрадовићу и знаменитим Србима из Чакова говорио је представник Савеза Срба у Румунији, господин Љубомир Степанов.

Гости из Београда су посетили и српску цркву у Чакову, која је саграђена у Доситејево време, 1768. године. Црква је, на жалост, у веома лошем стању, јер дуго није обнављана а знатно је оштећења и у пожару 2000. године.

У Владичанском двору у Темишвару гостима су о Доситеју беседели проф. др Војислав Јелић и господин Стеван Бугарски. Песме о Доситеју, чији су аутори Срби из Румуније, читали су уметници из Темишвара Миланка Петров и Ђока Стојанов. Боравак је настављен посетом музеју Владичанског двора, са веома вредним и ретким експонатима и Саборној српској православној цркви, која је саграђена средином 18. века и има изузетну уметничку вредност. Након ручка, настављен је обилазак Темишвара, који је и ноћу пленио великим трговима и раскошном архитектуром. Све време са гостима из Београда био је господин Љубомир Степанов, који је, као најбољи водич, причао о знаменитим Србима, њиховим културно- историјским споменицима и Савезу Срба који брине да се очува српска култура и национална заједница Срба у Румунији.

Заједничка посета Чакову и Темишвару, била је и прилика да се разговара о будућој сарадњи Задужбине и Правног факултета Универзитета у Београду, који 1808.годину, када је Доситеј основао Велику школу, баштини као годину свог почетка рада.

Галерија