Свечани програм „Београд – стопама Доситеја“

Задужбина „Доситеј Обрадовић“ обележила је свечаним програмом „Београд – стопама Доситеја“ 280 година од рођења Доситеја Обрадовића и свој 15. рођендан. Ово је била прилика да у оквиру манифестације „Дани европске баштине“ Задужбина представи пројекат „Београд – стопама Доситеја“ и нову, истоимену публикацију и туристичку мапу Београда и Европе која приказује места и градове у којима је Доситеј Обрадовић боравио, учио, подучавао и стварао своја најзначајнија дела. Значај овог пројекта за српску културу у целини и град Београд препознао је и финансијски подржао Секретаријат за привреду града Београда.

Програм је започео свечаном песмом „Востани Сербие“ Варткеса Баронијана на стихове Доситеја Обрадовића, коју је отпевала оперска уметница Тања Андријић.

О првих 15 година Задужбине која носи име великог српског просветитеља говорио је професор др Душан Иванић. Мирјана Драгаш, која је на челу Задужбине од самог оснивања, представила је пројекат „Београд – стопама Доситеја“. Овим пројектом Задужбина је желела да прикаже Доситејев фасцинантан животни пут од родног Чакова и Темишвара, преко великог броја европских земаља и градова до Србије и Београда, где проводи своје последње године помажући Карађорђу да се Србија врати и учврсти своје место на мапи европских земаља.

Нова 3Д туристичка мапа представља својеврстан водич кроз Београд и Европу из Доситејевог времена, која истовремено представља и објекте и топониме савременог Београда. Пројекат „Београд – стопама Доситеја“ обухвата неколико сегмената, од којих је овог пута јавности представљен каталог у форми туристичког водича, 3Д мапа Доситејевих путовања и отворена је изложба.

Основна идеја је приближавање личности и просветитељске улоге Доситеја младим генерацијама и упознавање са детаљима из његовог живота и богатог стваралаштва и значаја у стварању модерне српске државности. Овај пројекат омогућава упознавање са историјским местима која су одиграла кључну улогу у развоју српског образовања од почетка 19. века до данас. Уређивачки одбор овог пројекта чинили су: Весна Алексић, Марија Бишоф, Гордана Гордић, Мирјана Драгаш, проф. емеритус др Душан Иванић, Марија Бишоф, Миле Пајић и Александар Станојловић.

У уметничкиом делу програма учествовали су и Урош Дојчиновић, гитара, Милена Рајковић, виолина и Милица Јакшић, виолончело, који су извели композиције, „Све што мене окружава“, „Српске кћери чарнооке или Лепа Маца“ и „Радо иде Србин у војнике“ , настале у 19. веку. Драмска уметница Рада Ђуричин казивала је Доситејеве мисли и поуке актуелне и у овом времену. Након завршетка програма Мирјана Драгаш, управник Задужбине, отворила је изложбу и позвала посетиоце да је погледају.

Галерија