- Образложење
Жири за доделу Награде „Доситеј Обрадовић“ за животно дело, у саставу Љубодраг Димић, председник, Ненад Ристовић, Радивоје Микић, Дарко Танасковић и Бојан Јовић, чланови, 23. децембра 2024. године донео је одлуку да се Награда „Доситеј Обрадовић“ за животно дело за 2024. годину додели Ђорђу Кадијевићу.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Ђорђе Кадијевић (Шибеник, 1933) је, делујући деценијама у неколико изузетно важних области (историчар уметности, ликовни критичар, филмски и телевизијски редитељ, сценариста, писац, професор ), одавно већ заузео високо место у српској култури. О значају Кадијевићевог уметничког деловања сведочe, између осталог, и признања која је стекао у земљи и свету. Међу тим признањима посебан значај има чињеница да је УНЕСКО телевизијску серију „Вук Караџић“ из 1987. године, снимљену у продукцији РТС-а, уврстио у културно благо Европе и света. Исто тако, бројни Кадијевићеви филмови („Празник“, 1967, „Поход“, 1968, „Дарови моје рођаке Марије“,1969 , „Чудо“, 1971, „Пуковниковица“, 1972, „Лептирица“, 1973, „Штићеник“, 1973, „Заклетва“, 1974, „Карађорђева смрт“, 1983, „Свето место“, 1990, „Нападач“, 1993 ) имају велики значај у историји српске филмске уметности, како по жанровским одликама, тако и по високој вредности. Сви они су и важан допринос читавим филмским школама и тенденцијама у српској кинематографији.
Као протагониста нашег ликовног живота, Ђорђе Кадијевић је преко педесет година био стални критичар недељника НИН, конципирао је више стотина изложби, покренуо неколико ликовних колонија, а објавио је и књиге „Прва и друга уметност“ ( 2017 ) и „Сто критика“ ( 2019 ), у којима је дао свој поглед на токове ликовне уметности код Срба.
У целини гледано, деловање Ђорђа Кадијевића је сведочанство о једној изузетно важној стваралачкој мисији и доказ је да су и данас могуће личности чија се акција распростире на готово све области културе.
Београд, 23. децембра 2024. године