Додела награда најбољим баснописцима за 2021. годину

  • Образложење
  • Додела награда
  • Награђени ученици

Конкурс "Радионица баснописаца" за 2021.годину је завршен! Са великим задовољством Задужбина „Доситеј Обрадовић“ представља најбоље радове ученика трећег и четвртог разреда основних школа у Србији, а од ове године и у другим земљама у којима ђаци говоре или уче српски језик! Пристигло је више од шест стотина радова у којима су наши најбољи ђаци приказали један хуманији свет кроз међусобне односе животиња и људи, разумевање природе и њених законитости.

И поред тешкоћа изазваних пандемијом, ђаци и њихови учитељи су нас у протекла два месеца свакодневно радовали великим бројем изузетних радова, достојних једног Доситеја!

Жири у саставу: Слободан Станишић, председник и чланови Марија Бишоф, Љубица Бељански, Сузана Поњавић и Предраг Тодоровић, имао је тежак задатак да од великог броја изузетних радова одабере најбоље.

Захваљујемо се вредним ђацима и њиховим учитељима који су учествовали на традиционалном конкурсу "Радионица баснописаца" који Задужбина "Доситеј Обрадовић" са великм радошћу организује већ тринаест година.

У петак, 11. јуна одржано је дуго очекивано уручење награда и похвала најбољим баснописцима за 2021. годину! Добродошлицу ђацима и њиховим менторима пожелела је Мирјана Драгаш, управник Задужбине,исказујући задовољство због великог одзива школа, учитеља и ђака на овогодишњи конкурс, који је ове године добио и међународни карактер.

Слободан Станишић, књижевник и председник жирија, прочитао је одлуку жирија и нагчасио да је пристигло је више од шест стотина радова из (Београда, Сремске Митровице, Лајковца, Смедерева, Краљева, Зрењанина, Коцељева, Крушевца, Доњег Кординца, Ужица, Нове Вароши Дражевца, Новог Сада, Лапова, Мартинца, Беле Паланке, Ердевика, Неготина, Црвене реке..., али и из Црне Горе (Подгорице, са Цетиња), а од ове године и из других земљама у којима ђаци говоре или уче српски језик ( Америке, Аустралије, Канаде, Немачке)!

 Награде су распоређене у 7 категорија: нова литерарна форма басне, најбоље књиге басана, приче у сликама-стрип, најбоља колекција ликовних радова, најбољи литерарни рад, најбољи ликовни рад, и најбољи текст и илустрација. Награђено је 55 ученика, 4 одељења, а похвалу је добило 16 ђака и једно одељење.

Као посебно изненађење, наши драги пријатељи из Позоришта „Талија“ одиграли су у част свих најбољих баснописаца представу за децу „Тајна бакиног таванчета“! Ђаци су уживали у сјајној представи, али је због изненадног и снажног невремена наша манифестација била прекинута, а награде и дипломе биле су накнадно уручене без уобичајеног фотографисања и заслужених аплауза.

Ове године, дародавци књига које су добили награђени ученици су поред Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и Вукова задужбина, Пријатељи деце Нови Београд и издавачка куће „Креативни центар“ . Захваљујемо се и нашим драгим домаћинима, Зоолошком врту, који су са нама од самог почетка конкурса „Радионица баснописаца“.

Ове године, титулу најбољих баснописаца понели су следећи ученици:

I НАЈБОЉИ ЛИТЕРАРНИ РАД

Прва награда

  • Пријатељи се у невољи познају, Теодора Крстић, III3, "Светозар Милетић", Земун, учитељица Гордана Гајић

Друга награда

  • Брижна ласта,Теодора Симић, IV 1, "Светозар Марковић", Лапово, учитељица Данијела Ивковић Мујковић

Трећа награда

  • Браон и црнa овца, Јована Анџић и Аника Богуновић, III3, "Јован Дучић", Нови Београд, учитељица Ивана Ђурић

Похвале

  • Лажна пророчица сова, Милица Попадић, IV 1, „Јован Јовановић Змај“, Мартинци, учитељица Зорица Јефтић
  • Пас луталица, Филип Живић, III2, "Љупче Шпанац", Бела Паланка, учитељица Биљана Митић
  • Лисичина дружина, Хана Миловановић, IV1, „Вук Караџић“, Липе, учитељица Слађана Цветковић
  • Одељење III2, "Ловћенски партизански одред", Цетиње, Црна Гора, учитељица Перса Радишић

II НАЈБОЉИ ЛИКОВНИ РАД

Прва награда

  • Лисица и гавран, Маша Перчић,III2, "Никола Тесла", Нови Сад, учитељица Мирјана Зубовић

Друга награда

  • Два јарца, Мајда Оклобџија, III 1, "Јован Јовановић Змај", Зрењанин, учитељица Марија Вујовић
  • Лисица и гавран, Илија Станић, III1, "Радоје Домановић", Нови Београд, учитељица Драгица Врвић

Трећа награда

  • Уплакани јелен, Анђелка Цветковић, "Стари град", Ужице, учитељица Косана Јешић
  • Лисица и зечеви, Ксенија Јоксимовић, Маринковић Хелена, IV 2, "Живко Љујић", Нова Варош, учитељица Олга Мандић
  • Корњача и орао, Анђела Којовић, Кристијан Марковић, Немања Марковић, Милорад Васић и Данило Мандић, 3. и 4. разред,"Дражевац", Дражевац, ИО Пољане, Игор Дамњановић

Похвале

  • Лисица и гавран, Вук Ђумић, III 1, "Јован Јовановић Змај", Зрењанин, учитељица Марија Вујовић
  • Пас и његова сенка, Нера Стојановић, III1, "Младост", Нови Београд, учитељица Жељка Ранисављевић
  • Цврчак и мрав, Ана Поважан, IV 1, "Сава Шумановић", Ердевик, Сања Радивојевић
  • Магарац и лав, Јана Заборски, IV 1, "Сава Шумановић", Ердевик, Сања Радивојевић

III ТЕКСТ И ИЛУСТРАЦИЈА

Прва награда

  • Две веверице и сврака, Михаило Несторовић, III3, "Душко Радовић", Нови Београд, учитељица Јована Микић Плавша

Друга награда

  • Глад очију нема, Катарина Миленковић и Јанко Милосављевић, III1, "Јован Јовановић Змај", Крушевац, учитељица Славенка Миладиновић

Трећа награда

  • Ајкула и ловци, Марко Петровић, Луна Марковић и Алексеј Радовановић, III, "Црњански" Јагодина, учитељица Јелена Гајић

Похвале

  • Врабац, миш и мачак, Маша Драшковић, III2, "Ловћенски партизански одред“, Цетиње, Црна Гора, учитељица Перса Радишић
  • Камелеон и гуштер, Маша Божовић и Сташа Видић, IV 3, "21.октобар", Крагујевац, учитељица Вијолета Мартаћ
  • Пчела и оса, Вељко Димитријевић, III1, "Вера Радосављевић", Неготин, учитељица Гордана Миладиновић

IV ПРИЧЕ У СЛИКАМА-СТРИП

Прва награда

  • Корњача и мрави, Алекса Марковић и Ђорђе Смиљковић, IV, "Милић Ракић Мирко", Прокупље, Доње Кординце, учитељица Јелена Бабић

Друга награда

  • Медвед и пчеле, Уна Јовановић, III3, "Вук Караџић", Крушевац, учитељица Гордана Стевановић

Трећа награда

  • Лисица и гавран, Лука Ћосић, III4, "Мића Станојловић", Драгиње, Коцељева, учитељица Слободанка Илић

V КОЛЕКЦИЈЕ ЛИКОВНИХ РАДОВА

Прва награда

  • Одељење IV3, "Никола Тесла", Београд, учитељица Даница Милеуснић

Друга награда

  • Одељење IV2, "Јован Јовановић Змај", Зрењанин, учитељица Радмила Комленић

Трећа награда

  • Одељење IV1, "Коста Абрашевић" Ресник, Београд, учитељица Снежана Бојковић

Специјална награда за ликовни израз

  • "САВА онлајн школа српског језика, традиције и културе", Београд, учитељица Слађана Лукић Бундало

VI НАЈБОЉЕ КЊИГЕ БАСАНА

Прва награда

  • Градски и сеоски зец, Вукашин Арсенијевић, Јован Живојиновић и Сара Радовановић, Ирина Којић, Јована Мијаиловић и Марија Мацура,III5 и IV 5, "Миле Дубљевић" "Лајковац, ИО Пепељевац, учитељице Гордана Станојевић и Катарина Марковић

Друга награда

  • Лисица и кокошке,Ђорђе Чеперковић, Софија Томашевић, Богдан Радаковић, III1, "Чибуковачки партизани", Краљево, учитељица Славица Јанковић
  • Амбициозни миш, Теодора Трбовић, III1, "Доситеј Обрадовић" Смедерево, учитељица Љиљана Вранковић

Трећа награда

  • Басне из мог дворишта, Николина Томић,III 1 "Херој Света Младеновић",Сараорци, Смедерево , учитељица Горица Матић

  • Радионица баснописаца-триптих, Александар Бошњаковић, Димитријевић Анђела, Жмурић Андрија, Младен Милутиновић, Пршић Немања, Рњаковић Ђорђе, Милица Трајковић, Стевановић Милош, IV 1, "Милорад Мића Марковић", Мала Иванча, учитељица Слађана Миловановић
  • Пси у мачјој кожи, Ивона Јовић, III2, "Доситеј Обрадовић", Смедерево, учитељица Стојадинка Добрић.

VII НОВА ЛИТЕРАРНА ФОРМА БАСНЕ

Прва награда

  • Ној и паунице, Андреј Вукашиновић, Лазар Перић и Урош Савковић" IV5, "Миле Дубљевић" Лајковац, ИО Пепељевац Гордана Станојевић

Друга награда

  • Свиња и гавран, Хелена Орлић, III4, "Данило Киш", Београд, учитељ Немања Миладиновић

Трећа награда

  • Лос и пас, Маша Ћировић, "САВА онлајн школа српског језика", Канада, учитељица Слађана Лукић Бундало
  • Мићина прича, Елена Калинић, IV 3, "Бошко Палковљевић Пинки, Сремска Митровица, учитељица Зденка Госповић

Похвале

  • Миш и слон, Марија Бискуповић, III5, "Павле Ровински", Подгорица, Црна Гора, учитељица Марија Ивановић
  • Хвалисава рода, Петра Главаш, IV 2, "Владислав Рибникар", Београд, учитељица Аница Петковић
  • Лења рода, Лука Благојевић и Андрија Стаменковић, IV 1, "Јован Аранђеловић", Црвена Река, учитељица Љиљана Пејчић

Галерија