Задужбина „Доситеј Обрадовић“ и Вукова Задужбина су, поводом Светског дана писмености, организовале Научни скуп са темом: „Живе традиције српског књижевног језика (Доситеј Обрадовић – Вук Караџић). Скуп је одржан у Свечаној сали Вукове задужбине под руководством др Миодрага Матицког и др Марка Недића.
Скуп је, између осталог, имао за циљ измирење приступа идеји укључивања народног језика у српски књижевни језик. Значајне годишњице, 275 година од рођења Доситеја Обрадовића и 150 година од смрти Вука Караџића, су прилика да се допринесе превазилажењу оштрих опозиција које обележавају српску културу новога доба. У српској науци о језику и књижевности, у одређеним временским интервалима , оживљавају опозиције: Доситеј-Вук. За Доситеја и против њега и за Вука и против њега.
Учесници скупа су пошли од чињенице да се у средиштима европских књижевности, у 17. и посебно у 18. веку, били изразити напори на иновирању и канонизацији књижевног језика. За српску књижевност у том контексту пресудна су настојања Доситеја Обрадовића у 18. и Вука Караџића у 19. веку. У оба случаја реч је о окретању народном језику.
На скупу су говорили: Марко Недић, Миодраг Матицки, Мато Пижурица, Мирјана Д. Стефановић, Милош Ковачевић, Виктор Савић, Исидора Бјелаковић, Ненад Николић, Бошко Сувајџић, Драган Хамовић и Зорица Несторовић.
Скуп су поздравили: Радомир Путник, председник Управног одбора Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и Љубомир Милутиновић, управник Вукове задужбине.