Придружујући се манифестацији „Дани европске баштине“, која се ове године обележава под темом „Културно наслеђе и природа“, Задужбина „Доситеј Обрадовић“ је 2. октобра 2017. организовала Округли сто на тему: Природа и култура – јединствена баштина народа.
У новом седишту Задужбине, окупили су се истакнути стручњаци из области заштите животне средине и културног наслеђа, на челу са министром културе и информисања, Владаном Вукосављевићем и министром заштите животне средине, Гораном Триваном.
Округлим столом је руководила Мирјана Драгаш, управница Задужбине.
Добродошлицу учесницима округлог стола пожелеле су ученице Филолошке гимназије читањем описа природе око манастира Хопово из Доситејевог дела у „Живот и прикљученија“ и соло извођењем српске народне песме „Косовски божури“.
У својим излагањима министри су говорили о повезаности природе и културе и потреби неговања и чувања културне баштине и природе.
Министар културе Владан Вукосављевић је рекао да је природа увек била надахнуће уметника, али да је данас друштвена заједница најудаљенија од повезаности са природом. „Развој науке и техничке цивилизације су унапредили услове људског живота, али су истовремено имали за последицу и уништавање природе па и самог човека“. Министар културе је нагласио да је човек ушао у тајне природе више него икада пре, али да ти научни искораци прете и општом катаклизмом. Зато је очување природе императив ове и свих будућих генерација.
Министар заштите животне средине Горан Триван истакао је занемаривање права природе, биљака, животиња и планете о којима се мало говори. Он је такође констатовао да су климатске промене незаустављиве, а да човек нема осећај одговорности према природи и свом окружењу. „У основи загађења животне средине је профит и човек у садашњим друштвено-политичким системима није у стању да направи значајне промене. Могућа је једино глобална акција и покрет, а за сада је пошумљавање најјефтинији и најједноставнији начин да се заустави загађење животне средине“.
Учешће у раду Округлог стола узели су: проф. др Ратко Ристић, декан Шумарског факултета, проф. др Жељко Томановић, декан Биолошког факултета, Оливера Вучковић, в.д. директора Завода за заштиту споменика културе града Београда, др Биљана Пањковић, директорка Покрајинског завода за заштиту природе, др Слободан Пузовић, помоћник директора Покрајинског завода за заштиту природе, Славица Вујовић, Покрајински завод за заштиту природе, др Милан Пауновић, директор Природњачког музеја, проф. др Милан Вељић, управник Института за ботанику и ботаничку башту „Јевремовац“, Бојана Борић Брешковић, директорка Народног музеја, др Милета Радојевић, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама и Вук Жугић, директор сектора за културну делатност Сава Центра.
Управница Задужбине се захвалила свим учесницима и истакла важност међусекторске сарадње и предлагања заједничких мера и акција у решавању изнетих проблема као и велику улогу едукације о овој теми кроз систем школства и медије.
Скупу су присуствовали бројни посленици културе и заштите животне средине као и чланови Управног одбора и сарадници Задужбине.