Додела награда “Доситејево златно перо”

Завршен је књижевни конкурс „Доситејево златно перо“! Задужбина „Доситеј Обрадовић“ је, уз подршку Секретаријата за културу Града Београда, ове године установила конкурс за награду „Доситејево златно перо“ за најбоље необјављене радове младих аутора до 30 година, у оквиру књижевних врста које је Доситеј увео у српску књижевност – есеј, басна, путопис, кратка прича.

Жири у саставу: Радомир Путник, председник, Марија Бишоф, Војислав Јелић, Зоран Богнар и Гордан Маричић, донео је следећу одлуку

I НАГРАДА

  • „Загробни свет у поезији Миодрага Павловића: 'Чим се Поклопац спусти' " - Милош Живковић, Београд.

II НАГРАДА

  • „Аутостоперски водич кроз Борнео - Божић на острву које мирише на цимет“ - Данијел Апро, Нови Сад.

III НАГРАДА

  • „Ма, помаже!“ - Хелена Химел, Ечка.

ПОХВАЉЕНИ РАДОВИ

  • „Возови“, „Хермелинско крзно“ - Бранка Селаковић Милошевић, Београд.
  • „Зар“ - Јана Петровић, Београд
  • „Велики султан на Христовом Гробу“ - Горан Петровић, Београд.

У атмосфери међусобног уважавања и толеранције, после краћих консултација, жири у саставу Радомир Путник, Марија Бишоф, Војислав Јелић, Зоран Богнар и Гордан Маричић одлучио је да се награде следећи кандидати на конкурсу:

Прва награда

Загробни свет у поезији Миодрага Павловића: „Чим се Поклопац спусти”, Милош Живковић:

Млади и даровити Милош Живковић прихватио се нимало лаког задатка да анализира вишеслојну поезију Миодрага Павловића, конкретно да пише о песми Чим се поклопац спусти. Можда и сам поета, Живковић уме да осети, али да и другима растумачи нијансе у песничком ткању Павловићевом. Сажет је притом, јасан, мисаон, приљежном читаоцу доступан. У Живковићу већ препознајемо – и желимо му од срца да у томе истраје – врсног тумача српске савремене (а можда и оне нешто старије) поезије.

Друга награда

Аутостоперски водич кроз Борнео – Божић на острву које мирише на цимет, Данијел Апро:

Данијел Апро, већ писац од реномеа, даје у овом путопису веома занимљиву слику Индонезије. Даровит је да запажи детаљ, да исприча малу, а велику причу: проживљено, досањано, зналачки написано.

Трећа награда

Ма помаже!, Хелена Химел:

У малом драмском монологу или лирској песми ауторка нам подастире речи младе девојке: то је једно „сад“ које ће остати и једно „сад“ које ће минути, то је запис о остављању и остављености.

Похваљени су следећи кандидати:

Зар, Јана Петровић:

Мала скица из наше свакодневице, позив да се прихвати други и другачији: зрело, танано, саосећајно и болно.

Возови; Хермелинско крзно, Бранка Селаковић Милошевић:

У своје две, тематски различите приче, увек сасвим усредсређена, Селаковић Милошевић функционалним језиком граби и стиже до суптилне и ефектне поенте.

Велики султан на Христовом гробу, Горан Петровић:

На трагу народне приче – бајке чак – Петровић успело, у пуно јаких слика и јарког светла приказује један могући сусрет и помирење Хришћанства и Ислама.

У Свечаној сали Скупштине града додељене су награде „Доситејево златно перо“ за необјављене радове младих аутора до тридесет година у оквиру књижевних врста које је Доситеј увео у српску књижевност – есеј, басна, путопис, кратка прича.

Програм је започео свечаном песмом „Востани Сербие“ Варткеса Баронијана на текст Доситеја Обрадовића коју је отпевао хор „Абрашевић“ под управом диригента Иванке Стојков. Рада Ђуричин, глумица и водитељ програма, поздравила је присутне у име Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и најавила беседу о великом Доситеју, коју је казивао проф. др Душан Иванић.

Након песме Васка Попе „Невидљиви земљак“ коју је говорила Рада Ђуричин, млади пијаниста Лука Милосављевић извео је „Токату“ Јено Такоша.

Одлуку жирија о додели награде „Доситејево златно перо“ прочитао је проф. др Гордан Маричић.

Награде и похвале младим ауторима уручио је Радомир Путник, председник жирија, док су глумци Јелена Пузић и Иван Заблаћански читали одломке награђених дела. Додела награда била је увеличана сјајним извођењем композиције „У стилу Албениза“ Родиона Шчедрина, коју су извели виолиниста Стефан Петровић и пијаниста Лука Милосављевић.

На крају програма наступио је бас Никола Јевтић, који је уз клавирску пратњу Добриле Миљковић извео композицију „Доситејева стаза“ Мирољуба Аранђеловића Расинског, написану по стиховима песника Драгомира Брајковића.

Аутори програма су Рада Ђуричин, водитељ програма, Мирољуб Аранђеловић Расински, музички уредник и Радомир Путник, сценариста.

Додела награде „Доситејево златно перо“, коју је Задужбина „Доситеј Обрадовић“ установила уз подршку Секретаријата за културу града Београда, одржана је у оквиру манифестације „Дани европске баштине“.

Поводом обележавања 11 година рада, Задужбина „Доситеј Обрадовић“ уручила је захвалнице институцијама које су током минулих година биле уз Задужбину и подржавале њене програме. На тај начин Задужбина изражава дубоку захвалност дугогодишњим пријатељима на успешној сарадњи, чији су резултат бројне заједничке активности – научни скупови, округли столови, уметнички програми, радионице, школска такмичења, гостовања, подршка у реализацији програма...

Овог пута, захвалнице су биле уручене следећим установама:

  • Београдски зоолошки врт
  • Београдска пословна школа
  • Вукова задужбина
  • Друштво за српски језик и књижевност Србије
  • Културно – просветна заједница Србије
  • Матица српска
  • Међународни славистички центар
  • Народно позориште у Београду
  • Савез Срба у Румунији
  • Управа за сарадњу са црквама и верским заједницама

У име институција које су добиле захвалнице присутнима се обратио др Миодраг Матицки, потпредседник Матице српске.

Галерија