Уручене награде најбољим баснописцима за 2018. годину

  • Добитници
  • Уручење награде

Већ десети пут „Радионица баснописаца“ је оправдала своје трајање и Задужбину „Доситеј Обрадовић“ обогатила са око 350 радова ученика млађих разреда основних школа из Србије. Као и претходних година, радови су пленили својом креативношћу и лепотом, али увек изненаде и неком новом идејом или ликовном техником.

Жири у саставу: Слободан Станишић, председник и чланови Марија Бишоф, Љубица Бељански, Сузана Поњавић и Предраг Тодоровић су са великом пажњом прегледали све радове и са ширином којом одлучују доделили награде у више категорија.

Успех овог конкурса је драгоцен за Задужбину јер говори да су басне и дело Доситеја Обрадовића присутни у школама и да ће то трајати зато што има пуно учитеља који знају да их приближе деци и мотивишу их да и сами пишу и сликају басне.

Задужбина се од свег срца захваљује деци, учитељима и школама који су узели учешћа на овом конкурсу.

I АПСОЛУТНИ ШАМПИОН

  • „Чудесне бајке”, Аја Јовановић, IV/2 OШ " Михаило Петровић Алас" , Београд, Љиљана Лазаревић

II НАЈБОЉИ ЛИТЕРАРНИ РАД

Прва награда

  • „Два коња“ Анастасија Гајић, Катарина Зорић, III/1, OШ "Душан Вукасовић Диоген" , Бечмен, учитељица: Драгана Костић

Друга награда

  • „Басна о славују и веверици“ Лила Станојевић, III/3, OШ "Иван Гундулић", Београд, учитељица Нада Бунчић

Трећа награда

  • „Корњача и зец“, Елена Пешић, IV 3, ОШ "Десанка Максимовић", Пожаревац, учитељица Марина Фајлер
  • „Вук и јагње“, Лара Ђорђевић, Милица Богдановић, IV разред, ОШ "9. октобар", Прокупље, учитељица Снежана Божићц
  • „Модерна басна“, Дејан Михајловић, III/2, OШ " Иво Андрић" , Београд, учитељица Ивана Цмиљановић Косовац
  • „Лав и мајмун“, Јанко Зеленовић, III/5 , OШ " Вук Караџић" , Чачак, учитељица Марина Спасојевић

Похвале

  • „Две ћурке“, Невена Росић, IV/2, OШ " Свети Сава", Кикинда, учитељица Гордана Рацков ,
  • „Снага и слога“,Ксенија Поповић, IV/1, OШ " Влада Аксентијевић" , Београд, учитељица Бојана Ристић Радић,
  • „ Вук и пас овчар“, Теодора Јањић, Марко Пилиповић, Давор Ковач-Года, Уна Новаковић, III/1, OШ "Јован Јовановић Змај" , Змајево, учитељица Слађана Толанов
  • „Лије крадљивице“, Растко Маричић IV разред, ОШ "Душан Вукасовић Диоген", Купиново, Обреж, учитељица Јасмина Девчић
  • „Ко ће коме доскочити“, Тричковић Павле, Ристић Нада, Митић Теодора, III разред, OШ "Јован Аранђеловић" Црвена Река, Општина Бела Паланка, учитељица Љиљана Пејчић
  • „Непослушно јагње”, Јована Ђикановић, IV/3, ОШ "Сава Шумановић" , Земун, Београд, учитељица Весна Јањић

III НАЈБОЉИ ЛИКОВНИ РАД

Прва награда

  • „Папагај и друге птице“, Милица Томић, IV/2 OШ " Свети Сава", Кикинда, учитељица Гордана Рацков

Друга награда

  • „Петао, лисица и кокошке“, Ружица Тодоровић, III/4, OШ " Вук Караџић" , Чачак, учитељица Милена Ђулић
  • „Илустрација моје басне“, Мина Бранковић, III/1, OШ " Влада Аксентијевић", Београд, учитељица Гордана Илић

Трећа награда

  • Ања Тешин, III разред, ОШ "Јован Поповић", Кикинда, учитељица Наташа Имброњев Цуцић
  • Марија Мрвичић, III разред, ОШ "Јован Поповић", Кикинда, учититељица Наташа Имброњев Цуцић
  • Катарина Француски, III разред, ОШ "Јован Поповић", Кикинда, учитељица Наташа Имброњев Цуцић

IV ТЕКСТ И ИЛУСТРАЦИЈА

Прва награда

  • „Куца и маца“, Андреј Стајковац, III/1, OШ " Влада Аксентијевић", Београд, учитељица Гордана Илић

Друга награда

  • „Вредне руке“, Марта Јездимировић, Ружица Тодоровић III/4, OШ " Вук Караџић" , Чачак, учитељица Милена Ђулић

Трећа награда

  • „Лептир и комарац“, Драгиња Златић, III/1, OШ " Влада Аксентијевић" Београд, учитељица Гордана Илић
  • „Пас и мачка“ Сара Шулубурић, III/5 OШ " Вук Караџић", Чачак, учитељица Марина Спасојевић
  • „Змија и миш“, Софија Поповић, Анђела Миљановић, III/2 OШ " Иво Андрић", Београд, учитељица Ивана Цмиљановић Косовац

V СТРИП

Прва награда

  • „Бик и зец”, Емилија Вељковић, III/4, OШ " Светозар Марковић" , Врањe, учитељ Миомир Дејановић

Друга награда

  • „Пчела и лептир“, Марија Стевановић, Андрија Ристић, III pазред, IV pазред, ОШ "Милић Ракић Мирко", Прокупље, учитељица Јелена Бабић

Трећа награда

  • „Поштена и непоштена трка“, Андреј Петров, ОШ "Бранко Радичевић", Александрово, учитељица Весела Попов

VI НАГРАДА ЗА ОРИГИНАЛАН ПРИСТУП

Прва награда

  • „Вук и бува”, Лазар Грујичић , IV/2 OШ "Нада Пурић",Ваљево, учитељица Мирјана Беговић

Друга награда

  • „Мачке и миш”, Марко Милинковић, IV разред, Допунска школа на српском језику у Берлину, Берлин, учитељица Милана Ракић

Трећа награда

  • „Мачак и мишица“, Ана Радовановић, Александра Бојичић, Хелена Живковић, Данијела Ђурић, Марија Мијаиловић, Анђела Мијаиловић, III разред, OШ "Миле Дубљевић" Лајковац, ИО Пепељевац, Пепељевац, учитељица Гордана Станојевић

Похвала

  • „Лудаје и кукуруз“, Јована Радошевић, IV разред, ОШ "Јован Поповић", Кикинда, Љиљана Марковић
  • „Два диносауруса“ Сања Јанковић, Анастасија Лазић, IV разред, OШ "Милован Глишић" Ваљевска Каменица, учитељица Весна Пантић

VII СЛИКОВНИЦЕ

Прва награда

  • „Вук Вукић : Басна о кукавичлуку", Тиса Бабић, IV/2, OШ " Михаило Петровић Алас" , Београд, учитељица Љиљана Лазаревић

Друга награда

  • Одељење III/2, ОШ "Ђуро Стругар", Нови Београд, учитељица Снежана Радивојша

Трећа награда

  • „Шарени лептирић“, Сашка Кочић - писац, Мина Мићић - илустратор, Теодора Мићић - илустратор корица, Душица Пејић – уредник , III/1, OШ " Доситеј Обрадовић", Омољица, учитељица Славка Николић

У четвртак, 7. јуна 2018.г. у Зоолошком врту уручене су награде малим и врло талентованим баснописцима. Са својим причама, сликама, стриповима , својом креативношћу и оригиналношћу, могли су да стоје раме уз раме са озбиљним писцима и ликовним уметницима.

На самом почетку свечаности, председник жирија, књижевник, и првенствено дечији писац, Слободан Станишић је изразио захвалност школама, наставницима и деци за оволики одзив и мотивисаност, као и дивљење према радовима које је имао прилику да прочита, објаснивши да је пред целим жиријем био изузетно тежак задатак, и да су нијансе одлучивале победника.

Саме награде, дипломе и похвале деци и њиховим менторима су уручили Душан Иванић, председник Управног oдбора Задужбине и Љубица Бељански, члан жирија,.

Имали смо прилике да чујемо првонаграђене, који су глумећи, поносно представљали себе и свој рад. Велико је задовољство било видети толико деце на једном месту, која одрастају у велике, учене људе, чијим именима ћемо се једног дана сви поносити.

Цео програм су употпунили глумци позоришта „Цврчак“, дугогодишњи пријатељи Задужбине.

Галерија